Passat RB6 | Değişikliklere Devam

February 1, 2019

Neden RB6 bunu açıklayayım.

 

Bu fikir bana ait değil ama sahibi aracını kullanmıyor takip ettiğim kadarıyla; yurtdışında stok bir B6 varianttan R36 yapan arkadaş...

 

Ancak o tamamen custom ve gerçekten güzel bir tasarımla bitirmişti; çamurluk büyütme, kapı bantları iptali , r36 panjurun b6 tamponuna sağlamca adaptasyonu vs vs... paylaşırım...

 

Türk RB6 aracıma son dönemdeki dokunuşlarımı ve planlarımdan bahsedeyim...

 

1# Eksoz uçları :

 

Düz boru 10cm çaplı çift eksozları beğeniyordum; iddialı bir arka yüz idi , 3 yıldan sonra değişiklik amacıyla eğik 10cm'likleri deneyeyim dedim, biraz daha alıngan mahçup arka yüz oldu ama uyumluluk algısı oluşturdu işte :) 

 

Foto

 

2# Cam Çıtaları Karartma

 

Tamamen benim bakış açım tabi, yoksa herkes koyu renk arabada kromu sever... Ama ben daha orantılı kromajı seviyorum. 

 

Yani araca bakınca o parlak nesneler sizi daha dikkat çekici olabilecek noktalardan alıyor. Aracın sülüeti düzgünse zaten o çerçeve forma çok da gerek olmadığı düşüncesindeyim. Cam çerçevelerini folyo ile kapatarak jantlara ve aracın silüetine; hatta tavan rayına bile odaklanma yarattığını düşünüyorum. 

 

 

 

3# Body Kit

 

3 yıl önce orjinal R line passat B6 marşpiyel, ön spoiler ve arka difüzör getirtmeye kalktığımda maliyeti farklı yollara itti ve araç ile ilgili custom bir tuning yapabileceğimi anlamıştım. Bu yüzden orjinale benzeyen ama özgün tasarımlara yöneldim. 

 

Marşpiyeller leon FR'dan türetildi ve gerekli uzatmalar yapılarak uygulandı. Ne yalan söyleyeyim orjinal R line dan güzel geliyor bazen. 3 kış geçirdi ve ufak çatlaklar ve boya atmaları sebebiyle yenileteceğim.

 

Ön spoileri İzmir'deki bir üreticiden temin etmiştim. Öndeki ilave lip ise basıklık ve son kış sebebiyle koptu kayboldu :) E tabi bizim R36 panjurun montajı sebebiyle altta tutunacak pek bişey kalmamıştı :) 

 

Şimdi Ankara'da başka bir mekanda ön spoiler ve lipi daha güzel çizgilerle çıkartacağız. Arka spoiler ve difüzör için de çalışmalara başlayacağız.

 

 

 

4# Jantlar ve Makyaj

 

Bir önceki jantlarım 7.5J 5x112 ET 47 Mercedes GLK jantı idi ve açıkçası 19 inçlik Omanyt hevesims ebebiyle almıştım. 10 Kollu ve çatalların duruşu çok benziyordu ama göbek kısmı farklı oldugu için bi süre sonra arayışa girdim. Değişiklik zamanı deyince yeni şeyler denemeyi seviyorum. 5 kollu jantları gene olarak sevmesem de aracın algısı albenisi ne olursa olsun spor bir tarz kattığı bir gerçek. Hadi deneyelim dedim ve genellikle jant ilanlarında 18 inç olarak göreceğiniz Audi S-Line jantlarından 19 inç olanı gördüm. İlanı inceledimv e Italya üretimi olduğunu gördüm. Alman malı olmadığı için içerisinde Non Originale yazıyor. Bana göre İtalyan replikası ama çoğu jantçıya göre bunlar orjinal :))) Herneyse jantlarda kırık kaynak vb olmadığını gördük ama çok kötü boyanmıştı ve çapakların üstüne boya atıldığı için lastikler hava kaçırdı falan derken montaj tamamlandı.

 

Bu jantlar 8J 5x112 ET45 ile limitte bir şekilde çamurlukları doldurdu. Bir miktar daha dışarı çıkabilir belki ama artık bu konuda oldukça tecrübeliyim. Arkalarda kamber vermeden 8.5J nin üstü çok zor.

 

Brembo kırmızı kapakları ilk kez denedim, ısıya dayanıklıymış ya du bakalım :) Hareket halinde henüz göremedim...

 

Bahardan sonra bu jantları VW gümüş rengine hatta Golf 7 Durban jant rengine boyatmayı düşünüyorum ki zor bir renk... Ama emin ellerde yapılacak...

 

Geçen süre zarfında Abant, Denizli seyahat ve gezilerim oldu. Bunları youtube kanalımızda paylaşıyor olacağım.

 

Şimdilik Burdur Salda Gölü videomuz yayında...

 

https://www.youtube.com/watch?v=dRyFLhIarnw

  

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

28 Nisan 2019 | Abant VAGon Türkiye Buluşması

July 19, 2019

28 Nisan 2019 Abant VAGon Büyük Türkiye Buluşması Detayları

March 26, 2019

1/4
Please reload